Grupy parafialne

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie 28.05.-04.06.2023 r.

Dziś obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu: „Przybądź, Duchu Stworzycielu” i spełnienie zwykłych warunków odpustu.  Kolekta na cele parafialne. Za tydzień na Wydział Teologiczny UŚ.

 

Łączymy się dziś duchowo z pielgrzymującymi mężczyznami do M.B. Piekarskiej.

 

Dzieci z Domu Dziecka w Gorzyczkach dziękują naszym dzieciom komunijnym za słodycze.

 

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania dzieci komunijnych do przyjęcia Eucharystii a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie samej uroczystości tydzień temu!

 

W dniu dzisiejszym na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci wczesno i pierwszokomunijne wraz ze swymi rodzicami będą dziękowały za łaskę przyjmowania od roku Komunii Św.

 

W poniedziałek obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych.

 

Również w poniedziałek po wieczornej Mszy św. spotkanie lektorów i kantorów na probostwie.

 

Jeszcze do środy nabożeństwa majowe a od jutra rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego.

 

We wtorek po mszy porannej prosimy chętnych do pomocy mężczyzn do kopania kanału w ziemi dla kabla w związku z pracami przy agregacie prądowniczym.

 

W sobotę 10 czerwca odbędą się parafialne zawody wędkarskie. Spotkanie organizacyjne w środę 31 maja w salce domu parafialnego. Wcześniej o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wędkarzy. Zapraszamy wędkarzy i chętnych do wzięcia udziału w zawodach. Zapisy na spotkaniu organizacyjnym.

 

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszamy wiernych do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. W I piątek zapraszamy do spowiedzi dzieci ze szkoły podstawowej od godz. 16.00, a następnie na mszę o 17.00, którą odprawimy jako podziękowanie za tegoroczną I Komunię dzieci. Liczymy na ich obecność. Młodzież ma spowiedź o 18.30 a następnie msza św. o godz. 19.00 w intencji młodzieży, która przed 3 tygodniami przyjęła sakrament bierzmowania. Prosimy o ich obecność na tej mszy.

 

W I czwartek po mszy o godz. 18.00 zapraszamy na Adorację przed Najświętszym Sakramentem, którą poprowadzi grupa Odnowy w Duchu Świętym z zespołem 'Vespere Cultus'.

 

W czwartek obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i módlmy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.

 

W I sobotę 3 czerwca zapraszamy czcicieli Matki Bożej a szczególnie członków Żywego Różańca najpierw na różaniec wynagradzający o 7.30 a następnie na mszę św. o godz. 8.00. Po mszy kwartalne spotkanie Róż Różańcowych przy kawie i herbacie w domu parafialnym.

 

Również w sobotę od godz. 9.15 objazd chorych, których prosimy zgłaszać w zakrystii.

 

Arcybiskup serdecznie zaprasza na pielgrzymkę dzieci wczesno i pierwszokomunijnych do archikatedry Chrystusa Króla w przyszłą niedzielę 4 czerwca. Rozpoczęcie pielgrzymki o godzinie 13.30 zakończenie ok. 16.45. Zapraszamy nasze dzieci komunijne wraz z rodzicami do indywidualnego wyjazdu.

 

Również w przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Trójcy. To też ostatni dzień obowiązku spowiedzi wielkanocnej wynikającej z przykazania kościelnego.

 

We wtorek 6 czerwca organizujemy wycieczkę autokarową do Katowic. W planie zwiedzanie m. in. Panteonu Górnośląskego, katedry, Seminarium Duchownego, zabytkowego osiedla na Nikiszowcu. Koszt wyjazdu 70 zł (w cenie bilet do Panteonu, obiad w Seminarium i przejazd). Prosimy o szybką decyzję.

 

Parafia w Niedobczycach zaprasza na dekanalny turniej w siatkówkę plażową im. bł. Pierre’a Giorgio Frassatiego, dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który odbędzie się 17 czerwca na boiskach plażowych Sportowej Szkoły Podstawowej w Biertułtowach. Szczegóły na plakacie. Zapisy mailowo na adres podany na plakacie.

 

Dziś Skauci Europy przed kościołem sprzedają słodkie wypieki. Ofiary przeznaczone są na sfinansowanie m. in. nowego namiotu.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: Matki Polki żywot własny, moda na czytanie, jesteśmy charyzmatykami, ucieczka w transseksualizm.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w czwartek Teresę Procek i Kazimierza Perdak. Wieczny odpoczynek…

 

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 21.05.-28.05.2023 r.

Dziś obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

Kolekta jest przeznaczona na potrzeby parafii.

 

Wielkie 'Bóg zapłać!' za prawie 6000 zł złożonych tydzień temu w kolekcie specjalnej.

 

Dziękujemy parafianom za przystrojenie przydrożnych krzyży i udział w nabożeństwach o urodzaje.

 

Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

W dniu dzisiejszym na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci wczesno i pierwszokomunijne po raz pierwszy przyjmą Jezusa Eucharystycznego. O godz. 15.00 poprowadzą nabożeństwo eucharystyczne i majowe. Liczymy też jak co roku na bombonierki lub inne słodycze od dzieci komunijnych dla dzieci z Domu Dziecka w Gorzyczkach. Można je złożyć do kosza przy ołtarzu. Dzieci Komunijne rozpoczynają tzw. 'biały tydzień'. Zgodnie z tradycją są obecne wraz ze swymi rodzicami na nabożeństwach majowych i Mszach św. wieczornych w tym tygodniu. Już dziś prosimy rodziców dzieci by pamiętać też o obecności w białych strojach na procesji Bożego Ciała 8 czerwca i w oktawie tej uroczystości a także na procesji odpustowej 13 sierpnia.
 

'Bóg zapłać' również za ofiarę pieniężną która została złożona od rodziców dzieci komunijnych, a która przeznaczona będzie na ostatnio zakupione nowe obrusy, ornaty, welony i inne paramenty, a także 'Bóg zapłać' za ofiarę na Mszę św. rocznicową.

 

W poniedziałek przypada doroczne wspomnienie św. Rity z Cascii, Z tej okazji o godz. 18.00 odprawiona będzie Msza św. w intencji czcicieli z podziękowaniem za otrzymane łaski za jej przyczyną z prośbą o dalsze wstawiennictwo. Prosimy o przyniesienie na nabożeństwo róż, gdyż zostaną one poświęcone. Jest to nawiązanie do zdarzenia sprzed jej śmierci, kiedy to w zimie zakwitły róże. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Po mszy nabożeństwo przy Jej ołtarzyku z relikwiami.

 

We wtorek o 8.30 sprzed kościoła wyjazd dzieci pierwszokomunijnych na pielgrzymkę do Leśniowa.

 

W czwartek na godz. 18.00- w przeddzień Dnia Matki- zapraszamy na Mszę św. wszystkie mamy, by podziękować im za dar życia i wychowania. Po mszy wieczornej spotkanie Rycerzy Kolumba w salce biblioteki.

 

W piątek o 7.30 różaniec do siedmiu boleści NMP i msza św. o godz. 8.00 za żywych i zmarłych członków Apostolstwa Dobrej Śmierci. Po mszy spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci w salce domu parafialnego.

 

Za tydzień w niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 pierwszą rocznicę swojej Komunii przeżywać będą dzieci, które rok temu przyjęły Pana Jezusa. Prosimy nie zajmować na tej Mszy św. 5 pierwszych ławek, które zajmą te dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Może dzieciom będą jeszcze pasowały białe stroje sprzed roku.

 

Niestety nasza Piesza Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku z przyczyn obiektywnych nie odbędzie się! Zachęcamy do udziału naszych parafian w pielgrzymce pieszej do Częstochowy organizowanej przez parafię św. Jerzego w Rydułtowach od 26 do 29 czerwca. Zapisy w tamtejszej kancelarii lub na ich stronie internetowej. Więcej informacji w gablotce. Chcemy jednak zorganizować parafialną pielgrzymkę autokarową 29 czerwca, na którą niebawem będą zapisy.

 

Prosimy te dzieci, które właśnie w maju ukończyły praktykę 9 pierwszych piątków o składanie podpisanych książeczek w zakrystii. Za tydzień będzie można odebrać nagrody.

 

Za tydzień- 28 maja, pielgrzymka do Piekar Śląskich, na którą to organizujemy wraz z parafią św. Jerzego i na Orłowcu wyjazd autokarowy. Prosimy mężczyzn i młodzieńców o zapisywanie się na listę w zakrystii. Koszt 40 zł. Wyjazd sprzed kościoła o 7.30. Serdecznie zachęcamy naszych parafian do udziału w tej pielgrzymce. Pątników zapraszamy by skorzystać z sakramentu pokuty przed Mszami św. w tygodniu.

 

We wtorek 6 czerwca organizujemy wycieczkę autokarową do stolicy naszej archidiecezji-Katowic. W planie zwiedzanie m. in. Panteonu Górnośląskego, katedry, Seminarium Duchownego, zabytkowego osiedla na Nikiszowcu. Koszt wyjazdu 70 zł (w cenie bilet do Panteonu, obiad w Seminarium i przejazd).

 

W sobotę 10 czerwca odbędą się parafialne zawody wędkarskie. Spotkanie organizacyjne w środę 31 maja w salce domu parafialnego. Wcześniej o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wędkarzy. Zapraszamy wędkarzy i chętnych do wzięcia udziału w zawodach. Zapisy na spotkaniu organizacyjnym.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: wiara szuka obrazu, rak jelita grubego-jak zapobiegać, o przepisie na odnowę życia parafialnego. Jest też 'Mały Gość' z dodatkiem: Patroni Roku 2023

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w poniedziałek Andrzeja Brzezinka. Wieczny odpoczynek…

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.-21.05.2023 r.

Dziś kolekta specjalna- druga z kolei na opłacenie agregatu prądowniczego i prace montażowe, które już trwają.

 

W środę 10 maja do sakramentu bierzmowania przystąpiło 75 młodych ludzi-42 chłopców i 33 dziewczyny. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania naszej młodzieży do tego sakramentu i samej uroczystości.

 

W poniedziałek, wtorek i środę tego tygodnia przypadają dni modlitw o urodzaje, noszące w Polsce nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. Dni Krzyżowe również nawiązują do zbliżającej się Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, która to już za tydzień. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje, pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód, prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. Procesje (połączone z nabożeństwem majowym): w poniedziałek o godz. 16.45 do krzyża na ul. Radoszowskiej, we wtorek o godz. 17.15 do krzyża na ul. Raciborskiej- przy wlocie ul. Juliana Tuwima (posesja P. Konieczny), w środę o godz. 17.15 do krzyża misyjnego przy kościele. Prosimy zapamiętać godziny procesji. Serdecznie zapraszamy do modlitwy i prosimy mieszkańców o przystrojenie krzyży. Od czwartku nabożeństwa majowe o stałej porze.

 

W poniedziałek 15 maja i piątek 19 maja po mszy wieczornej w kościele próby dla dzieci przygotowujących się do Wczesnej i I Komunii Św. Spowiedź tych dzieci w sobotę o godz. 00- dzieci z SP 3 a o godz. 10.00- dzieci z SP 23 oraz Wczesnokomunijne. Prosimy na spowiedź przynieść świece komunijne. Okazja do spowiedzi dla dorosłych a szczególnie rodziców dzieci pierwszokomunijnych po spowiedzi dzieci a także od godz. 17.00.

 

Za tydzień na mszy św. o godz. 11.00 Uroczystość Wczesnej i I Komunii Świętej. Dzieci wraz z rodzicami zgromadzą się na placu kościelnym o 10.45. Nabożeństwo majowe z udziałem dzieci o godz. 15.00. Mszy św. o godz. 10.00 w kaplicy w tę niedzielę nie będzie. Ze względu na wielką ilość dzieci przystępujących do I Komunii na Mszy św. o godz. 11.00 prosimy pozostałych parafian o przyjście na Msze św. o innych godzinach.

 

W środę o 8.30 nabożeństwo do św. Jacka.

 

W najbliższy piątek o godz. 15.00 Koronka przed naszą kapliczką Miłosierdzia Bożego.

 

Od piątku również rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

Przypominamy o Pieszej Parafialnej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przyjmujemy zapisy na tę pielgrzymkę w zakrystii. Dziś spotkanie organizacyjne chcących uczestniczyć w pielgrzymce o godz. 17.00 w salce Domu Parafialnego.

 

Prosimy te dzieci, które właśnie w maju ukończyły praktykę 9 pierwszych piątków o składanie podpisanych książeczek w zakrystii.

 

Za 2 tygodnie- 28 maja, pielgrzymka do Piekar Śląskich, na którą to organizujemy wraz z parafią św. Jerzego i na Orłowcu wyjazd autokarowy. Prosimy mężczyzn i młodzieńców o zapisywanie się na listę w zakrystii. Mężowie mogą pojechać też ze swoimi żonami. Koszt 40 zł. Serdecznie zachęcamy naszych parafian do udziału w tej pielgrzymce.

 

Serdecznie Bóg zapłać rodzicom naszych dzieci komunijnych, którzy wczoraj umyli okna naszego kościoła a także wysprzątali kościół.

 

Parafia Świętego Jerzego w Rydułtowach organizuje w najbliższym czasie kurs kierowania ruchem przy prowadzeniu kolumn pieszych, przydatny i niezbędny w pielgrzymkach. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w naszej zakrystii.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: Kościół marzeń już istnieje, atom za węgiel, prorosyjskie sympatie krajów Ameryki Łacińskiej, o budowaniu nowego postmodernistycznego porządku w świecie zachodnim.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w czwartek Małgorzatę Kałuża. Wieczny odpoczynek…

 

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 07.04.-14.05.2023 r.

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby  archidiecezji- sfinansowanie prac odnawiających naszą katedrę. Za tydzień kolekta specjalna na dalsze opłacenie agregatu prądowniczego i prac montażowych.

 

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych w tygodniu o godz. 17.30 a w niedziele o 15.30. W sposób szczególny prosimy o obecność dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. a także członków grup parafialnych. W środę majowe o 8.30 rano.

 

Dziś o 18.00 próba kandydatów do bierzmowania ze świadkami, a od godz. 17.00 okazja do spowiedzi dla świadków i bierzmowańców. Jutro w poniedziałek 8 maja od 17.00 kolejna okazja do spowiedzi dla bierzmowańców, świadków, rodziców i uczestników uroczystości. We wtorek 9 maja o 19.00 próba dla kandydatów. W środę na mszy św. o godz. 16.00 ks. bp Adam Wodarczyk udzieli naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Mszy św. o godz. 18.00 nie będzie.

 

W piątek od godz. 19.00 rozpocznie się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do soboty do godz. 8.00.

 

W sobotę o godz. 9.00 chcemy zaproponować pierwszą w tym roku wycieczkę rowerową (o ile dopisze pogoda). Zbiórka przy garażach z tyłu probostwa. Ustalimy także trasę przejazdu.

 

Stało się już zwyczajem, że przed uroczystością I Komunii Św. rodzice dzieci komunijnych (najczęściej robili to ojcowie) myli okna w naszej świątyni. Dlatego zapraszamy ich- najlepiej ze swoim sprzętem- w najbliższą sobotę 13 maja na godz. 10.00.

 

Również w sobotę o 17.00 w kościele nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych.

 

Od soboty 13 maja rozpoczynamy cykl wieczorów fatimskich. Msza Fatimska o 19.30, następnie różaniec, nabożeństwo majowe, procesja z figurą i Apel Jasnogórski. Prosimy przynieść świece. Nie będzie mszy św. o godz. 18.00.

 

Przypominamy o Pieszej Parafialnej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przyjmujemy zapisy na tę pielgrzymkę w zakrystii. Spotkanie organizacyjne za tydzień w niedzielę 14 maja o godz. 17.00 w salce Domu Parafialnego.

 

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 8 czerwca. Wyruszymy z naszego kościoła po mszy o godz. 8.00. Procesja przejdzie następującymi ulicami: Raciborską, Szczerbicką, Niewiadomską i znowu Raciborską do kościoła gdzie zakończymy.

OŁTARZE: I. ul. Raciborska na posesji Państwa Masny (Prestige)

II. ul. Szczerbicka na posesji Państwa Rezner (Murzynek)

III. Na skrzyżowaniu Niewiadomskiej i Szczerbickiej- Państwo Górnik (Lewiatan)               

IV. ul. Niewiadomska na posesji Państwa Tomiczek (skrzyżowanie z ul. Staromiejską)

Prosimy o pomoc w przygotowaniu ołtarzy tym rodzinom parafian zamieszkujących te ulice i sąsiadów.

 

Bóg zapłać naszym parafiankom, które pomogły w sprzątaniu kościoła w sobotę. Liczymy znowu na pomoc w najbliższą sobotę o godz. 10.00.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: o ewangelizacyjnym wymiarze I Komunii Św., o zatraceniu wiary na zachodzie Europy, o księdzu- strażaku.

W zakrystii można zakupić czasopismo 'Trwajcie w miłości'.

Jest też nowy numer naszej gazetki 'Spektrum'.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w czwartek Jana Kowalskiego. Wieczny odpoczynek…

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 30.04.-07.05.2023 r.

Dziś przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Kolekta jest przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

Wielkie podziękowania za ponad 7400 zł zebrane w kolekcie specjalnej tydzień temu.

 

W tym tygodniu przypadają również kwartalne dni modlitw o powołania do służby w kościele. Módlmy się też za przygotowujących się do święceń kapłańskich.

Jutro 1 maja, w święto św. Józefa, pamiętajmy w modlitwie o bezrobotnych.

 

Od poniedziałku rozpoczynamy miesiąc maj. Zachęcamy wiernych a szczególnie dzieci do uczestnictwa w nabożeństwach majowych w tygodniu o godz. 17.30 a w niedziele o 15.30. Majowe również w kaplicy na Radoszowskiej w tygodniu o 17.00 a w niedziele o 9.30.

W środę – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki Polski. Msze święte jak w niedziele. O godz. 9.00 msza św. za Ojczyznę.

 

W czwartek – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona archidiecezji i naszej kaplicy na Radoszowskiej. Dzień wcześniej w środę 3 maja o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza odpustowa z tej okazji w naszej kaplicy: „Do Św. Floriana w intencji strażaków i ich rodzin”. Zapraszamy czcicieli św. Floriana a w sposób szczególny strażaków i ich rodziny.

 

W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Zachęcamy wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W I czwartek po wieczornej Mszy św. adoracja uwielbienia, którą poprowadzi Odnowa w Duchu Świętym z zespołem 'Vespere Cultus'.

 

Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza w piątek o 7.30 na Różaniec do 7-miu Boleści NMP.

 

W piątek nie będzie kazania na mszy św. o 17.00 ale w zamian zapraszamy dzieci- szczególnie te przygotowujące się do przyjęcia I Komunii- na nabożeństwo majowe o 17.30. Okazja do spowiedzi dla dzieci od godz. 16.00.

 

Również w I piątek 5 maja msza dla młodzieży o godz. 19.00 i próba dla bierzmowańców. Okazja do spowiedzi od godz. 18.30.

 

W I sobotę miesiąca o 7.30 różaniec wynagradzający a o 8.00 msza z medytacją. Objazd chorych od godz. 9.15. Zgłoszenia chorych w zakrystii.

 

W przyszłą niedzielę 7 maja o 18.00 próba kandydatów do bierzmowania ze świadkami, a od godz. 17.00 okazja do spowiedzi dla świadków i bierzmowańców.

 

Przypominamy o naszej Pieszej Parafialnej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przyjmujemy zapisy na tę pielgrzymkę w zakrystii. Spotkanie organizacyjne w niedzielę 14 maja o godz. 17.00 w salce Domu Parafialnego.

 

Bardzo dziękujemy Paniom Gabrieli, Wiolecie i Henryce za nieodpłatne sprzątanie naszego kościoła.

Zwracamy się jednak z prośbą do parafian o pomoc naszym Paniom. Czasem się zdarza, że tylko jedna sprząta. Każda para rąk się przyda. W najbliższą sobotę zapraszamy chętnych do pomocy na godz. 10.00, tym bardziej, że przed nami uroczystość bierzmowania młodzieży w środę 10 maja.

 

Z powodu niskiej już obecnie liczby zachorowań na COVID-19, od dzisiaj, kapłani i szafarze nie będą odkażali rąk przed rozdawaniem komunii w czasie mszy św. Urządzenie do dezynfekcji dla wiernych pozostanie nadal w kościele.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: co robić by mieć dobrych i świętych kapłanów, jak zginęli apostołowie i gdzie są ich groby, jak zachować się kiedy nastolatek nie akceptuje swojej płci. W zakrystii można zakupić kolejny numer czasopisma 'Trwajcie w miłości'. Ze stolika z tyłu kościoła można zabrać bezpłatną gazetę ewangelizacyjną 'Dobre Nowiny'.

 

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.-30.04.2023 r.

Dziś kolekta specjalna. Przeznaczona będzie na nowo zakupiony agregat prądotwórczy do naszego kościoła i jego montaż. Agregat będzie się włączał kiedy w sieci zabraknie prądu. Wielkie 'Bóg zapłać: za każdą ofiarę na ten cel. Kolekta przyszłej niedzieli na WŚSD w Katowicach

 

Dziś Niedziela Biblijna. Rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Zachęcamy wiernych do lektury Pisma Świętego.

 

Jutro tj. w poniedziałek tj. 24 kwietnia o godz. 19.00 w salce domu parafialnego będzie miało miejsce spotkanie członków Rady Parafialnej.

 

We wtorek przypada święto św. Marka, Ewangelisty. Po mszy św. o godz. 8.00 udamy się przed nasz krzyż misyjny by modlić się o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy.

 

W czwartek o godz. 17.30 różaniec poprowadzą Rycerze Kolumba- zapraszamy wszystkich mężczyzn i młodzieńców.

 

Za tydzień Niedziela Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

 

Powoli zbliża się czas bierzmowania, w związku z tym ogłoszenia dla naszej młodzieży przygotowującej się do tego sakramentu:

We wtorek 25 kwietnia o 18.45 w kościele spotkanie z rodzicami.

W I piątek 5 maja msza dla młodzieży o godz. 19.00 i próba.

W niedzielę 7 maja o 18.00 próba ze świadkami, od 17.00 okazja do spowiedzi dla świadków i bierzmowańców.

W poniedziałek 8 maja od 17.00 kolejna okazja do spowiedzi dla bierzmowańców, świadków, rodziców i uczestników uroczystości.

We wtorek 9 maja o 19.00 próba dla kandydatów.

 

W ubiegłą niedzielę było liczenie wiernych. W mszach świętych w naszej parafii uczestniczyło 1181 wiernych (704 kobiet i 477 mężczyzn) a komunię przyjęło 887 osób (561 kobiet i 326 mężczyzn). W tygodniu uczestniczyło we Mszy św. razem 388 osób a komunię przyjęło 352 wiernych.

 

W dniach 25-28 czerwca organizowana jest nasza Piesza Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę. Przyjmujemy zapisy na tę pielgrzymkę w zakrystii. Spotkanie organizacyjne dla uczestników pielgrzymki odbędzie się w niedzielę 14 maja o godz. 17.00 w salce Domu Parafialnego.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: o powstaniu w getcie warszawskim, kto i dlaczego chce poprawiać klasyków literatury, pół wieku polskiej elektromobilności, dokąd się wybrać na majówkę.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w poniedziałek Leona Procek, we wtorek Agnieszkę Fukała, w środę Helenę Makselon a w sobotę Andrzeja Onoszko.

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII


Ogłoszenia duszpasterskie 16.04.-23.04.2023 r.

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na Caritas archidiecezji. Za tydzień kolekta specjalna. Przeznaczona będzie na nowo zakupiony agregat prądotwórczy do naszego kościoła i jego montaż.

 

Dziś oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Pan Jezus złożył św. siostrze Faustynie obietnicę, że kto w tym dniu przyjmie Komunię świętą, otrzyma łaskę 'zupełnego odpuszczenia win i kar', czyli taką, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Warunki uzyskania łaski odpustu zupełnego win i kar to sakramentalna spowiedź (bądź bycie w stanie łaski uświęcającej), Komunia święta, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, wykonanie aktu religijnego (należy odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego).

Odnowa w Duchu Św. i zespół 'Vespere Cultus' zapraszają o 14.45 do kościoła na nabożeństwo- Godzinę Miłosierdzia. Dziś też ma miejsce liczenie wiernych.

 

Przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

 

Jutro tj. w poniedziałek po mszy wieczornej spotkanie komunijne. Tym razem zapraszamy rodziców wraz z dziećmi. Dzieci otrzymają teksty na uroczystość komunijną. Pierwsza spowiedź w sobotę 22 kwietnia o godz. 10.00 dzieci z SP 3 a o 11.00 dzieci z SP 23 i Wczesnokomunijne.

 

Jutro po mszy nabożeństwo do św. Jacka, w piątek o 15.00 Koronka przy kapliczce a w sobotę o 17.30 nabożeństwo do św. Rity przy jej ołtarzyku.

 

Parafialna Grupa Nowej Ewangelizacji w tym tygodniu tradycyjnie jak w każdy trzeci piątek zaprasza na modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem do naszego kościoła o godz. 19.00. Zapewniona będzie opieka nad małymi dziećmi w tym czasie.

 

Za tydzień w niedzielę o godz. 11.00 msza św. za zmarłych Rycerzy Kolumba. Będziemy gościć w naszym kościele przedstawicieli Rycerzy z całego regionu śląskiego. Po mszy spotkanie w Domu Parafialnym. Przed mszą różaniec o godz. 10.30, który poprowadzą Rycerze.

 

Już dziś informujemy, że w następny poniedziałek tj. 24 kwietnia o godz. 19.00 w salce domu parafialnego będzie miało miejsce spotkanie członków Rady Parafialnej.

 

Akcja pomocy 'Paczki dla Ukrainy' dobiega dziś końca. W imieniu 'Caritas' za dary żywnościowe i pieniężne składamy wszystkim ofiarodawcom: Bóg zapłać!

 

Parafia na Orłowcu organizuje dla dzieci kolonie charytatywne „Boskie Kolonie” na Mazurach. Odbędą się one w formie obozu pod namiotami od 10 do 23 lipca. Kontakt u wikarego ks. Łukasza. Koszt 1000 zł. Karty kolonijne można odebrać w kancelarii na Orłowcu.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: imię Boga- Miłosierdzie, wiara i filozofia- jak rozmawiać z ateistą, poważny problem-dziecięce samobójstwa, co jeśli narzeczeni nie chcą mieć dzieci.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w piątek Ewalda Biały i Józefa Dzierżawa. Wieczny odpoczynek…


Ogłoszenia duszpasterskie 09.04.-16.04.2023 r.

 

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny na Wydział Teologiczny UŚ i KUL. Kolekta za tydzień na Caritas archidiecezji.

 

Nieszpory Niedzieli Wielkanocnej kończą obchody Świętego Triduum Paschalnego. Rozpoczyna się zarazem Oktawa Wielkiej Nocy, która jest jedną wielką uroczystością, radością ze zmartwychwstania naszego Pana, stąd piątek Oktawy Wielkanocnej nie jest dniem pokutnym. Zewnętrznymi oznakami przeżywanego Okresu Wielkanocnego są: krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, umieszczona przy ołtarzu mszalnym. Symbole zmartwychwstania Chrystusa pozostają przy ołtarzu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie.

 

Uroczyste nieszpory wielkanocne dziś o godz. 15.15.

 

Bóg zapłać wszystkim, którzy przygotowali kościół do świąt a szczególnie kościelnemu Darkowi za m. in. projekt Grobu Pańskiego a także w sposób szczególny Panu Markowi za dekorację w kaplicy, grabarzom, gospodyniom i innym parafianom, którzy przyczynili się do powstania w tym roku Grobu Pańskiego. Pani Katarzynie Zaczek za ukwiecenie. Paniom Henryce i Gabrieli za sprzątanie. Szafarzom za służbę, ks. wikaremu za przygotowanie ministrantów. Ministrantom i Dzieciom Maryi za adorację przy Bożym Grobie.

 

W piątek, 14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP dla upamiętnienia chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966 roku.

 

Parafian zapraszamy na kolejne nocne czuwanie przed Jezusem Eucharystycznym w piątek 14 kwietnia od godz. 19.00 do mszy porannej w sobotę 15 kwietnia.

 

W sobotę o godz. 17.00 w kościele nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

 

Przyszłą niedzielę, II wielkanocną, obchodzimy jako święto Miłosierdzia Bożego rozpoczynającą 'Tydzień Miłosierdzia'. Odnowa w Duchu Św. i zespół 'Vespere Cultus' zapraszają o 14.45 do kościoła na nabożeństwo- Godzinę Miłosierdzia. Odbędzie się również w tym dniu liczenie wiernych.

 

Akcja pomocy 'Paczki dla Ukrainy' potrwa do 16 kwietnia czyli do następnej niedzieli. 'Caritas' prosi o konkretne produkty, których listę można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii i w gablotce. Produkty składamy do pojemnika w kościele. Ewentualne ofiary pieniężne na ten cel można składać w zakrystii.

 

Parafia na Orłowcu organizuje dla dzieci kolonie charytatywne „Boskie Kolonie” na Mazurach. Odbędą się one w formie obozu pod namiotami od 10 do 23 lipca. Kontakt u wikarego ks. Łukasza. Koszt 1000 zł. Karty kolonijne można odebrać w kancelarii na Orłowcu.

 

W świątecznym 'Gościu Niedzielnym' 16 stron więcej in. blok tekstów o Zmartwychwstaniu Pańskim, wywiad z abpem Grzegorzem Rysiem, fotograf Prezydenta RP o swojej pracy, homeopatia- to nie działa.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w środę Salomeę Kopka. Wieczny odpoczynek…

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim parafianom

prawdziwej, niezmąconej niczym radości, pogody ducha, wytrwałości w dobrym, nieustającej nadziei

od Zmartwychwstałego Pana na każdy dzień naszego życia!


Ogłoszenia duszpasterskie 02.04.-09.04.2023 r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.

 

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Na każdej Mszy Św. poświęcenie palm. Główne poświęcenie i procesja z palmami dookoła kościoła o godz. 10.45.

 

Wielkie podziękowania kierujemy dla tych naszych parafian, którzy odpowiedzieli na prośbę i przyszli w sobotę na przedświąteczne posprzątanie kościoła i jego obejścia.

 

Dziś po każdej Mszy św. nasze Dzieci Maryi będą sprze­dawać baranki wielkanocne. Dochód przeznaczony jest na dofinan­sowanie działalności Dzieci Maryi w naszej parafii oraz rekolekcji letnich. Serdeczne podziękowania za dar baranków dla piekarni Pana Bobrzyka.

 

Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.15. Łącząc się dziś z marszami poparcia dla osoby papieża św. Jana Pawła II zapraszamy już o godz. 15.00 na koronkę i modlitwy za wstawiennictwem naszego rodaka.

 

Serdeczne podziękowania parafianom za udział w piątkowej Drodze Krzyżowej ulicami naszej parafii a także osobom, które ją przygotowały i aktywnie się w nią włączyli, szczególnie Panu kościelnemu Dariuszowi, grabarzom, grupom parafialnym, ministrantom, osobom niosącym krzyż, naszym strażakom z OSP Radoszowy, straży miejskiej oraz policji.

 

Rozpoczynamy Wielki Tydzień, w którym najważniejszą częścią jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Jaśnieje ono jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w liturgii Wigilii Paschalnej i kończy się II Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

 

W Wielki Czwartek Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do północy. Od 23.00 do 24.00 zapraszamy w sposób szczególny na 'Godzinę Świętą'.

 

W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 9.00. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy od godz. 7.00 do 18.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w grobie będzie trwała przez całą noc aż do godz. 19.30 w Wielką sobotę. Od 20.00 do 21.00 adorację poprowadzi Domowy Kościół. Obowiązuje post ścisły jakościowy (od mięsa) i ilościowy (raz do syta).

 

W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna o godz. 20.00. Na ceremonie wielkosobotnie prosimy przynieść świece. W tym roku rezurekcja będzie wieczorem bezpośrednio po Wigilii Paschalnej.

 

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów z krótką adoracją Pana Jezusa w Grobie: o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00.

 

Zachęcamy wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do Mszy św. Wigilii Paschalnej, aby ,,dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania”.

 

Ofiary złożone w kościele do koszyczka przy Bożym Grobie z Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przeznaczone są na Boży Grób w Jerozolimie i Chrześcijan w Ziemi Świętej.

 

Podczas Triduum istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, wypełniając następujące praktyki:

w Wielki Czwartek - udział w Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie ,,Przed tak wielkim Sakramentem”;

w Wielki Piątek – pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża w czasie uroczystego obrzędu liturgicznego; w Wielką Sobotę – udział w nabożeństwie Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

 

Okazja do spowiedzi wielkanocnej:

Wielki Poniedziałek i Wtorek - pól godziny przed mszami św.,

Wielka Środa-od 7.30 do 8.30 i od 17.00 do 18.30,

Wielki Czwartek:7.00-8.30 i 15.00-17.30 ,

Wielki Piątek: 8.00-11.00 i 15.00-17.30 a także przez pół godziny po obrzędach,

Wielka Sobota: 8.00-11.00 i 14.00-18.00.

 

W Wielki Czwartek rano spowiedź tylko do 8.30 ze względu na wyjazd kapłanów do katowickiej katedry na Mszę Krzyżma.

 

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zapraszamy na uroczyste nieszpory wielkanocne o godz. 15.15. W I święto nie ma Mszy św. w kaplicy, będzie natomiast w II dzień świąt o godz. 10.00.

 

Akcja pomocy 'Paczki dla Ukrainy' potrwa do 16 kwietnia. 'Caritas' prosi o konkretne produkty, których listę można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii i w gablotce. Produkty składamy do pojemnika w kościele z przodu po prawej stronie. Ewentualne ofiary pieniężne na ten cel można składać w zakrystii.

 

Do 'Duchowej Adopcji' przystąpiło 40 parafian. Dziękujemy za włączenie się parafian w tę piękną inicjatywę.

 

Jeszcze tylko w tym tygodniu można nabyć Paschaliki, które są ofiarą na Caritas. Na naszym wielkanocnym stole będą wyrazem pamięci o potrzebujących. Część ofiar pozostaje w parafii na cele charytatywne.

 

Mamy jeszcze w ofercie monografię naszej parafii. Może być ona pięknym podarunkiem dla naszych najbliższych jako prezent na 'zajączka'.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: sekrety ostatniej wieczerzy, krzyż to nie pomysł Boga, błędy świętych.

Jest też nowy numer naszej gazetki 'Spektrum'.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: w czwartek Marię Kłosek. Wieczny odpoczynek…

 


Ogłoszenia duszpasterskie 26.03.-02.04.2023 r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.

 

Rozpoczynamy II część okresu Wielkiego Postu, mającą charakter pasyjny. Począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek zachowuje się zwyczaj zasłaniania krzyży.

 

Dziś też zapraszamy parafian do kościoła nieco wcześniej na nabożeństwo. Przed Gorzkimi Żalami o godz. 15.00 wystąpi chór 'Cecylia', który poprowadzi krótką adorację krzyża w pieśni i słowie pt. 'Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony'.

 

Ze względu na zbliżający się Wielki Tydzień, Triduum Paschalne w poniedziałek po Mszy wieczornej na probostwie spotkanie wszystkich lektorów i kantorów.

 

W czwartek zapraszamy- szczególnie mężczyzn-na różaniec o 17.30, który poprowadzą Rycerze Kolumba. Po mszy spotkanie tej grupy w salce domu parafialnego.

 

Przedświąteczny objazd chorych odbędzie się w tym tygodniu: 31 marca (piątek) i 1 kwietnia (sobota) od godz. 9.00. Piątek chorzy z ulicy Raciborskiej (obydwie strony) + z ulic po stronie Buzowic, sobota – chorzy z ulic po stronie kościoła. Zapisy w zakrystii.

 

Przypominamy, że Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się w najbliższy piątek 31 marca o godz. 17.45. Uwaga! Msza św. w kościele w tym dniu będzie wyjątkowo o godz. 17.00. Rozpoczęcie o godz. 17.45 na skrzyżowaniu ul. Wspólnej i Raciborskiej. Następnie przejdziemy ul. Niwki, Pietrzkowicką, Raciborską, Radoszowską do kaplicy św. Floriana, gdzie zakończymy. Do niesienia krzyża prosimy: strażaków, ministrantów, Rycerzy Kolumba, Oazę Rodzin, Grupę Nowej Ewangelizacji i inne osoby z pozostałych grup parafialnych.

 

W sobotę 1 kwietnia o 7.30 różaniec wynagradzający i msza św. z medytacją.

 

Zbliżają się święta dlatego mamy prośbę do parafian chętnych do pomocy w gruntowniejszym posprzątaniu naszego kościoła. Zapraszamy w najbliższą sobotę na godz. 10.00.

 

Za tydzień w Niedzielę Palmową świętować będziemy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Na każdej Mszy Św. poświęcenie palm. Poświęcenie i procesja z palmami dookoła kościoła będzie przed Mszą Św. o godz. 11.00. Prosimy o zgromadzenie się przed kościołem już o godz. 10.45.

 

Kontynuujemy akcję pomocy 'Paczki dla Ukrainy'. 'Caritas' prosi o konkretne produkty, których listę można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii a także w gablotce. Mamy zapełnić 4 kartony. Produkty składamy do pojemnika w kościele z przodu po prawej stronie. Istnieje jeszcze jedna możliwość- to ofiary pieniężne, które można składać w zakrystii. Za złożone na ten cel datki parafia zakupi produkty z listy w sklepie. 'Caritas' zachęca też by podarować na ich działalność 1,5% z podatku. Z tyłu na stoliku są ulotki i można poczęstować się krówkami z logo 'Caritas'. 

 

Za tydzień w sobotę wieczorem i w Niedzielę Palmową nasze Dzieci Maryi- jak co roku- będą sprze­dawać po każdej Mszy Św. baranki wielkanocne. Dochód przeznaczony jest na dofinan­sowanie działalności Dzieci Maryi w naszej parafii.

 

Po przerwie pandemicznej chcemy znów zorganizować Parafialną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Planujemy ją dniach 25-28 czerwca (tj. niedziela - środa). Wszystkich chętnych prosimy o zapisywanie się na listę w zakrystii. Należy podać m. in. telefon kontaktowy. Bliższe szczegóły oraz termin spotkania organizacyjnego podamy później.

 

W zakrystii można nabyć Paschaliki (świece) Wielkanocnego Dzieła Pomocy 'Caritas'.

Ks. proboszcz Krzysztof Szymański budowniczy kościoła M.B. Częstochowskiej w Rybniku, dziękuje parafianom za złożone ofiary na dalsze kontynuowanie budowy tej świątyni.

 

W dniach 12 - 14.04.2023 r. o godz.: 19:00 oraz 15 - 16.04.2023 r. o godz.: 17:00 w kinie RCK 'FENIKS' w Rydułtowach wyświetlany będzie film 'Opiekun'. To film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o św. Józefie i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

 

W nowym 'Gościu Niedzielnym' in.: dlaczego otruto ks. Franciszka Blachnickiego, czy trzeba się bać sztucznej inteligencji, dziesięć najlepszych filmów pasyjnych, o niemieckiej Drodze Synodalnej.

W zakrystii można nabyć 'Gość Extra' pt. 'Znaki męki Boga' w cenie 14 zł.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy: we wtorek Helenę Kroker

 

SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZELKIE OFIARY ZARÓWNO TE KOPERTOWE, SKŁADANE NA KONTO PARAFIALNE, JAK I INNE NA POTRZEBY NASZEJ PARAFII